Aydınlatma Dekorasyonu

Aydınlatma Dekorasyonu
Aydınlatma Dekorasyonu

Aydınlatma dekorasyonu ev veya işyerlerinizde son derece güçlü ve önemli bir faktördür. Yalnızca dekoratif açıdan değil aynı zamanda uyku programınızdan algılarınıza ve beyin fonksiyonlarınıza kadar her şeyi etkileyebilen ışıklandırma unsurları da bu yüzden özenle seçilmeli.

Çoğu kişi evindeki ışıklandırma unsurlarını seçerken tam olarak neye dikkat etmesi gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşayabiliyor.

Aydınlatma dekorasyonu düşünülürken en fazla kafa karıştıran seçimlerden biri de duvardan aydınlatma mı yoksa tavan aydınlatması mı tercih edilmesi gerektiği oluyor.

Bu ikilemin cevabı aslında odaların kullanımına ve fonksiyonlarına göre değişiyor.

Doğru aydınlatma sizi rahat ya da üretken, dingin, huzurlu ya da enerjik hissettirebilir.

Evimizdeki odalara ışıklandırma unsurlarını seçerken de odaların ve odalardaki alanların fonksiyonlarına dikkat etmek gerekiyor.

Bazı aydınlatma türleri belirli bir amaca hizmet eder ve evinizdeki odalarda da odanın kullanım amacına bağlı olarak doğru tipte ışıklandırma olması gerekir.

Yani evinizin aydınlatmasını optimize etmek için, önce her odayı nasıl kullandığınızı düşünmekle işe başlayabilirsiniz.

Genel aydınlatma olarak da adlandırılan ortam ışıklandırması, bir odanın genel ışıklandırma işlevlerinin yerine getirildiği ışık kaynaklarına denir.

Bu aydınlatma üniteleri odanın tamamını ışıklandırır ve mekanın doğal ışık kaynağı olarak kabul edilir. Odayı dolduran bu ortam ışığını oluşturmak için her ne kadar genellikle sarkıt avizeler kullanılsa da, duvar aplikleri de zaman zaman genel ışıklandırma ögeleri olarak kullanılabiliyor.

Görev aydınlatmaları çok daha spesifik amaçlara hizmet eden ve belirli bir bölgeyi ışıklandıran aydınlatma türleridir. Bir çalışma alanını ya da mesela bir okuma alanını aydınlatan ışık kaynakları görev aydınlatmalarıdır. Çalışma odalarında kullanılan masa lambaları, tezgah üstü mutfak lambaları, dolap içi ışıklandırma sistemleri gibi ışıklandırma türleri görev aydınlatmalarını oluşturur.

Vurgu aydınlatmaları aslında en dekoratif aydınlatma ögelerini oluşturur. Bir sanat eseri, kitaplık ya da vurgulanmak istenen belirli bir alanı vurgulayan ışıklandırmalardır. Genellikle dramatik bir etki için nesnenin etrafında gölge oluştururlar. Duvar ışıkları, nişlerin içinde yer alan ışıklandırmalar, belirli sanat eserlerinin üzerine konumlandırılan led lambalar vurgu aydınlatmalarını oluşturur.

 

Aydınlatma Dekorasyonu nu Odanın Kullanımına Göre Uygulama

Odalarınızı bu teknikleri kullanarak düzgün bir şekilde aydınlatmak için, her odayı nasıl kullanacağınızı ve odanın içinde vurgulamak ve öne çıkarmak istediğiniz bir şey olup olmadığını düşünün. Ardından seçeceğiniz ışıklandırma unsurlarını katmanlaşmaya başlayın. Bunu yaparken ilk olarak ortam aydınlatmaları ile başlamanızı ve ardından görev ve vurgu aydınlatmalarını göz önünde bulundurmanızı öneririz.

Işık kaynaklarınızı seçerken ışığın odanın içinde nereye düşeceğini hesaba katmalısınız. Genel aydınlatma ünitesi olarak avizemi, LED spot mu, gizli aydınlatmamı, tercih edecekseniz  odanın büyüklüğüne göre tek bir avizenin yeterli olup olmayacağını kaç spot kullanmalıyım gizli aydınlatma yeterli olur mu hangi renk ışık istediğinizi de değerlendirmelisiniz.

 

Aydınlatma Dekorasyonu Oturma Odaları

Oturma odalarında mutlaka kuvvetli bir ortam aydınlatmasının olması gerekir çünkü burası evin en sosyal ve kalabalık yaşam alanıdır. Ortam ışığına ek olarak da odanın bir kaç yerine LED spotla veya gizli LED aydınlatma ile ön plana çıkan  nişler  kullanmak her zaman dekorasyonu güzelleştiren bir dekorasyon hamlesi olmuştur. Örneğin genel ışıklandırma olarak LED spot tercih ettiniz  odada öne çıkan bir mobilyayı ya da varsa duvarda asılı olan tabloyu LED ışıklandırması ile daha çarpıcı bir odak noktası haline getirebilirsiniz.

 

Aydınlatma Dekorasyonu Mutfak

Ortam ışığı elbette mutfak dekorasyonlarında da oldukça büyük önem taşıyor ancak mutfakta asıl önemli olan, yemek pişirilen ve hazırlanan alanların tezgah altı LED aydınlatmaları ile sağlıklı bir şekilde ışıklandırılmasıdır. Mutfak dekorasyonlarında mutlaka ortam ışığının yanı sıra çalışma tezgahını aydınlatmak için bir LED aydınlatması da olması gerekir. Lavabo alanı ve varsa yemek alanı da LED aydınlatmaları ile desteklenirse çok daha kusursuz bir dekorasyona kavuşabilirsiniz.

 

Aydınlatma Dekorasyonu Yatak odası

 

Yatak odalarında yatak başı komodinlerde bulunan abajurlar oldukça yaygın olarak kullanılan aydınlatma çeşitleri olarak kullanılırdı. Yeni tasarımlarımız ile Artık yatak başı ışıklandırması, tavan aydınlatması,  makyaj masası çevresi ve giyinme alanına kadar kullanım kolaylığı sağlayacak Modern LED ışıklandırma ögeleri bulundurmanız tavsiye ediyoruz. Ayrıca yatak odasının genel ışığını da daha loş ve dinlendirici bir model tercih edebilirsiniz.

 

Aydınlatma Dekorasyonu Banyolar

 

Banyolar aydınlatması en zor alanlardan biridir. Banyo tezgahının üzerinde ayna için aplik aydınlatması gereklidir ancak bu aplik aydınlatması istenmeyen gölgeler oluşturabilir. Bunun için banyolar söz konusu olduğu zaman önce aplik aydınlatmalarını seçmek ve aynanın iki tarafını da ışıklandırmak gerekiyor. Bu açıdan duvar aplikleri oldukça ideal seçenekler olacaktır. Aplik aydınlatmalarını seçtikten sonra kuvvetli ve parlak bir genel ışıklandırma ögesi seçmelisiniz.

Aydınlatma Dekorasyonu İçin Doğru Ampulü Seçmek

Ampuller ana ışık kaynaklarıdır ve ampul tipi de ışığın nasıl görüneceğini belirler. Farklı ampuller farklı performans gösterir ve farklı ambiyanslar yaratır. Genel olarak evlerde kullanılan dört temel ampul tipi vardır:

Akkor ampuller çok enerji tükettiklerinden dolayı Avrupa Birliği tarafından yasaklanan, eskiden her evde kullanılan geleneksel ampullerdir. Tavsiye Etmiyoruz.

Floresanlar bir akkor ampulden % 75 daha az enerji kullanır ve daha uzun ömürlüdürler. Davetkâr ve sıcak bir ortam yaratan ve rahat ve yumuşak bir ışık yayan kompakt floresan ampuller masa lambaları ve gömme aydınlatmalardan dekoratif armatürlere kadar pek çok aydınlatma unsuruna uyum sağlayan, çoğunlukla beyaz, ama gün ışığı şeklinde ışık yayan türleri de bulunabilen ve farklı boyutlarda üretilen oldukça popüler bir ışık kaynağı türü.

 

LED ışıklar kompakt floresan ampuller kadar verimli ancak üç kata kadar daha uzun ömürlü olan ışık türleridir. Yakın zamana kadar, sert ve doğrudan bir ışık yaydıkları için genellikle görev aydınlatmalarında kullanılıyorlardı, ancak bugün teknolojik olarak çok yol kat ettiler ve artık akkor gibi sıcak ve yumuşak bir ışık yayan LED’ler de üretiliyor. LED ampullerin dezavantajları diğer ampul tiplerine göre daha pahalı olmaları.

Aydınlatma Dekorasyonu Hizmet Bölgeleri:

Antalya’nın Muratpaşa ilçesi, ve mahallerine (Acil Elektrik Arızaları İçin 7/24 Elektrik Arıza Servisi Hizmetimiz) vardır.

Diğer Hizmetlerimiz: Mesai günleri ve saatlerindedir.

Lara Elektrikçi Çözüm Ortaklarımız:

Boya ve Alçı Uygulamaları

Mobilya Uygulamaları

Pimapen ve Cam Uygulamaları

Bilişim ve Teknoloji Uygulamaları

————————————TEŞEKKÜR EDERİZ————————————

Değerli müşterimiz,

Öncelikle bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Düşünceleriniz bizim için çok önemli.

Eğer hizmetimizde herhangi bir aksaklık gördüyseniz, bu durumu düzeltebilmemiz için bizlere bilgi verebilirseniz mutlu oluruz.

Çözemeyeceğimiz hiçbir problem olmadığına inanıyoruz. Hem sizlerin hem de bizlerin mutlu olarak hatırlaması bizim için çok önemli.

Dilediğiniz zaman 05368552004 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz

Antalya Elektrikcim