Dış Mekan Aydınlatma

Dış Mekan Aydınlatma için yorumlar kapalı

Dış Mekan Aydınlatma

Dış Mekan Aydınlatma
Dış Mekan Aydınlatma

Işık kirliliğinin zararlı etkilerini en aza indirmek için, aydınlatmalar şu özelliklere sahip olmalı:
Sadece ihtiyaç duyulduğunda açık olmalı
Yalnızca gerekli bölgeyi aydınlatmalı
Gereğinden fazla parlak olmamalı
Mavi ışık salınımını en aza indirmeli.
Tam korumalı olmalı (aşağıya doğru yöneltilmeli)

Dış Mekan Aydınlatmada Işık Tipleri

Çoğu kişi, iç mekan aydınlatması için akkor telli ya da kompakt floresan ampullere aşina ama dış mekan aydınlatmasında  değişik, daha endüstriyel ışık kaynaklarından yararlanılıyor. Yaygın ışık kaynakları arasında düşük basınçlı sodyum (“LPS”), yüksek basınçlı sodyum (“HPS”), metal halide ve ışık yayan diyodları(“LEDs”) yer alıyor.

LPS oldukça yüksek enerji tasarrufu sağlıyor ama yalnızca balkabağı-renkli, dar bir ışık spektrumu sunması nedeniyle bazı kişiler tarafından tercih edilmiyor.  Yine de LPS, astronomik gözlem alanlarının yakınları ve bazı duyarlı çevreler için harika bir seçim.

Birçok şehrin aydınlatılmasında genellikle HPS’den yararlanılıyor. O da turuncu ışık yaymasına rağmen, rengi  LPS’ye göre “gerçek hayata” daha yakın.

Beyaz ışığın mutlaka kullanılması gerektiği alanlarda tercih edilen  yaygın seçenek ise LEDler.

LED aydınlatmaların avantajlarından biri de dimmer özellikli olmaları.

Böylelikle, LED’ler boş sokakları ve park yerlerini sürekli tüm parklaklığıyla aydınlatmak yerine, ayarlanabiliyor ve hatta kapatılabiliyor ve gerekli olduğunda da tam parlaklığa geri dönebiliyor. Bu özellik hem enerji tasarrufu sağlıyor hem de gece boyunca ışık kirliliğini azaltıyor.

Uzun ömürlü ve enerji tasarruflu olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlandığı için birçok şehirdeki mevcut aydınlatmalar LED’ler ile değiştirildi ve hızla yaygın olarak kullanılmaya başlandı.

Bununla birlikte, böyle bir konudan bahsederken değinmemiz gereken başka önemli konular da mevcut.

Dış Mekan Aydınlatmada Renk Önemli

Aşağıdaki illustrayonda da görüldüğü gibi, aydınlatmanın tamamen korumalı olması çok önemli.

Ama biliyoruz ki ışığın rengi de aynı derecede önemlidir. Hem LED hem de metal halide armatürler, oldukça yüksek miktarda mavi ışık içeriyor.

Mavi ışığın, geceleri gökyüzünü diğer renk ışıklardan daha fazla aydınlatması sebebiyle, salınım miktarını en aza indirmemiz son derece önemli.

Geceleri mavi ışığa maruz kalmanın insan sağlığına zararlı olduğu ve vahşi hayatı tehlikeye soktuğu biliniyor. IDA  3000 Kelvin’den daha fazla ısıda ışık kullanılmasını öneriyor.

Renk sıcaklığı düşük aydınlatmalar, daha az mavi ışık içeren bir spektruma sahip ve “sıcak” olarak nitelendiriliyorlar. Daha yüksek renk sıcaklığına sahip ışık kaynakları ise mavi ışık açısından zengin.

IDA, dış mekan aydınlatmalarında sıcak ışık kaynaklarının kullanılmasını öneriyor. Bunlar, LPS, HPS ve düşük renk sıcaklığındaki LED ler.

Bazı alanlarda, renk sıcaklığı düşük LED lerin beyaz ışıkları dahi yerel gece ortamı için tehlike oluşturabiliyor. Bu durumlarda, LPS ya da düşük-spektrumlu LED’ler tercih ediliyor.

Dış Mekan Aydınlatma ile İhtiyacı Karşılamak

IDA gökyüzü dostu aydınlatmalar satışı gerçekleştirmiyor, ama Armatür Onay Damga(FSA) programımız doğru ürünü bulmanız için size yardımcı olacak. FSA programı karanlık gökyüzü-dostu dış mekan aydınlatmalarını onaylıyorki bunlar tamamen korumalı ve düşük renk sıcaklığı olan armatürler.

7/24 ACİL ELEKTRİK ARIZALARI İÇİN HİZMET VERMEKTEYİZ.

Diğer Hizmet Faaliyetlerimiz Mesai saatleri İçerisindedir.

Antalya Elektrikçi Faaliyetleri

Elektrik tesisat yenileme hizmeti, Anahtar teslim tadilat hizmeti,  7/24 elektrik arıza hizmeti. Avize montaj hizmeti, Elektrik panosu tamir ve bakım hizmeti. Led aydınlatma hizmeti. Aydınlatma dekorasyon hizmeti. Lara Elektrik arıza ve Tadilat,  Elektrikli ev aletleri Montajı, Yeni yapıları kablolama ve yeniden kablolama sistemleri, Kablolama ve montaj işleri. Elektrik panosu montajı  onarımı veya güç artırımı.

Devre kesiciler ve sigortaların montaj, Sensörler aracılığıyla otomatik ışık kontrolü. Tavan vantilatörleri ve Avizelerin sabitlenmesi. Garaj ve Otopark Aydınlatma. Dış Aydınlatma Projeleri. Kapı Açma Sistemleri. Garaj Kapı kabloları. Bahçe lambaları ve çevre aydınlatma. Açık ve Kapalı dekoratif özel aydınlatma. Elektrik prizleri ve dimmer anahtarlarının montajı. LED Aydınlatma. Telefon Arızası. Ani Isıtıcıların montajı (şofben, termosifon). internet hattı kontrolleri arıza ve değişimi.

Antalya Elektrikçi Çalışma Saatleri

(Elektrikçi Ustalarımız Acil arızalar İçin 7/24 Hizmet Vermektedir)

Diğer Faaliyetlerimiz İçin Çalışma Saatler: Pazartesi’den  Cumartesi’ye 09:00 – 18:00 Arası

Antalya Elektrikçi Çözüm Ortakları:

Alçı ve Boya Uygulamaları ,                      Mobilya Uygulamaları ,       Pimapen ve Cam Uygulamaları

Bilişim ve Teknoloji Uygulamaları          https://www.antalyaelektrikcim.xyz/  https://www.nobetcielektrik.com/

————————————TEŞEKKÜR EDERİZ————————————

Değerli müşterimiz,

Öncelikle bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Düşünceleriniz bizim için çok önemli..

Eğer hizmetimizde herhangi bir aksaklık gördüyseniz, bu durumu düzeltebilmemiz için bizlere bilgi verebilirseniz mutlu oluruz.

Çözemeyeceğimiz hiçbir problem olmadığına inanıyoruz. Hem sizlerin hem de bizlerin mutlu olarak hatırlaması bizim için çok önemli

Antalya Elektrikcim