LED Spot

LED spot
LED spot

LED Spot

İç mekan aydınlatmada sıklıkla kullanılan spot lamba modelleri, konutlarda dekoratif amaçlı ve işlevsel odaklı kullanılmaktadır. Asma tavan spot aydınlatmaları, raf aydınlatma, giyinme odası ve mutfak aydınlatmaları, banyo dolapları ve dekoratif nişler gibi birçok alanda kullanılıyor. Spot lambalar ev dekorasyonunda iç mimarlar tarafından dizayn edilen konut projelerinde, lamba der, duvar aplikleri, sarkıt lamba modelleri ya da avizelerle spot aydınlatma sistemleri bir arada kullanılabilir.

LED Spot ışıklandırma sistemleri

LED aydınlatma sistemleri için kullanılan lambalar yaklaşık olarak 3 Watt ile 20 Watt arası lamba modelleri ile temin edilmektedir. 13 Watt ve 17 Watt gücünde LED lamba modelleri de mevcut olup, enerji tasarruflu aydınlatma sistemleriyle spot lambalarla birlikte kullanımı tercih edilebilir. LED spot 24W ya da 30W spot lamba modelleri de mevcuttur.

LED Spot modelleri

Spot lambalar kare ebatlı ya da dairesel formlarla temin edilebilirler. Asma tavan uygulamalarında sıklıkla kullanılan spot lamba modellerinin gömme tipi ya da zemin yüzeyi üzerine oturan modelleri mevcuttur. Dekoratif amaçlı kullanılan spot lambaların açısı ve ışık yoğunluğu aydınlatılacak bölgeye göre belirlenir.

Spot lamba özellikleri; modellere bağlı olarak kısabilme unsurları, her yöne serbestçe dönme özelliği ve halojen lambanın dahil olması gibi öğeler taşıyabilir. Kullanım ömrü en fazla 4000 saat olan spot lambalar mevcuttur. Eğer gömme spot lamba modellerini kullanmıyorsanız, darbelere karşı dayanıklı modellere göz atabilirsiniz. Bu yazımızda spot aydınlatma unsurları ve kullanım yerlerine göre spot lamba modellerine yer verdik. Bakalım siz hangisini beğeneceksiniz?

Asma tavan uygulamalarında LED Spot

Oturma odası tavan dekoruna hareketlilik katan asma tavan uygulaması, spot aydınlatma sistemleri ile aydınlık bir atmosfer oluşturuyor. Taş duvar dekoru uygulanan tek duvarda ise dokuları daha fazla ön plana çıkaracak ışıklandırma unsurları için gömme aydınlatma sistemleri, spot lambalar ve endirekt aydınlatma çözümlerini kullanabilirsiniz.

Asma tavan uygulamalarında, LED spot modeli örneği için tavan kesme çapı 10,5 cm. iken, dış çapı 12.5 cm. olarak ayarlanabilir. Genel olarak dış çapı ile tavan kesme çapı arasında 2,5 cm. aralık bulunmaktadır. Oturma odası ve odalar için özel olarak tasarlanan spot lamba modelleri mevcuttur. Spot lamba modelinin kullanım alanlarına bağlı olarak 5 cm. ila 10 cm. çaplarında kullanım örnekleri mevcuttur. Aydınlatma ihtiyacı arttıkça spot lamba çapı artabilir. 20 cm. ila 30 cm. çapında spot lamba modelleri de kullanım alanı ihtiyacına göre tasarlanabilir.

Dekoratif amaçlı LED Spot

Spot lambalar dekoratif nişlerden ojelerin sergileneceği raf sistemlerien kadar kullanım amacına göre görsel amaçlı dizayn edilebilir. Muntazam ışıklandırma unsurları için küçük spotlarla ışık açısı ve yoğunluğunu ayarlayarak, duvar dekorlarında bulunan girinti ve çıkıntıları ön plana çıkarabilirsiniz. Duvar resimlerinde fırça darbelerinden kabartma ve işlemelere birçok ayrıntıyı ışık açısı ve yoğunluğu ortaya çıkarır. Spot aydınlatmada doğru açının yakalanması özellikle sergilenecek resim, kabartmalar ya da heykel eserleri için önem teşkil eder.

Gömme LED Spot modelleri

Gömme spot lamba ölçüleri için örnek verelim: Gömme 8 cm. olan bir spot lambanın 3 cm genişlik ve 11 cm. uzunluğu mevcut olabilir. Bu tip spot lamba modellerinde kesilecek alan yaklaşık olarak 10 cm. genişliğindedir. Spot lamba yüksekliği ise yaklaşık olarak lambanın modeline bağlı olarak değişse de 10 cm. mesafesindedir.

0,2W üretilebilen gömme spot lamba modellerinin yaklaşık olarak 14000 saat kullanım ömrü bulunmaktadır. Gömme spot aydınlatma sistemlerinde de darbelere karşı dayanım özellikleri mevcut olabilir. Suya karşı dayanıklı malzemeler mevcuttur. Gömme spot lamba modelleri asma tavan uygulamalarından duvar nişlerine birçok alanda kullanılmaktadır.

Spot lambalar oldukça farklı fiyatlara satılıyor, 20 TL civarında başlayan fiyatlar 150-160 TL’ye kadar çıkabiliyor. En çok satılan spot lambalar panel spot lamba modelleridir.  İç mekanların yanı sıra duvar dekorları aydınlatmaları için benzer fiyatlardan başlayan büyük çaplı spot lambalar mevcuttur. Dış cephe aydınlatmalarında kullanılan spot lamba modelleri ebatları arttıkça ve ürün özellikleri eklendikçe, malzeme kalitesi ile beraber 1000 TL’yi aşan büyük çaplı modelleri mevcuttur.

Kare LED Spot modelleri

Form olarak tavan dekorlarında dairesel spot lambalar kullanabileceğiniz gibi kare spot lamba modellerini kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Genel olarak benzer şekilde dekoratif amaçlı ya da fonksiyonel unsurlar için kare spot aydınlatma sistemlerini kullanabilirsiniz. Aydınlatma sistemleri asma tavan uygulamalarında gerdirilen ya da baskılı dekoratif aydınlatma çözümleri ile birlikte kullanılabilir. Lambader gibi şık ışıklandırma unsurları bir okuma alanı gibi kullanım amacına uygun tasarlanırken, spot lambalar yalnızca dekoratif amaçlı dizayn edilebilirler. Spot lamba ölçüleri ışık yoğunluğu, bulunduğu alan ve diğer aydınlatma unsurlarına bağlı olarak farklı ebatlarda temin edilebilirler.

 Zeminden LED Spot aydınlatma

Banyolarda gerek tezgah üzeri gerekse zemin aydınlatması için spot ışıklandırma unsurları kullanılmaktadır. Dingin bir atmosfer oluşturmak istiyorsanız banyo dekorasyonunda yalnızca tek lamba kullanmak yerine spot lambalarla ambiyansı değiştirebilirsiniz. Spot aydınlatma aksesuarları açıları ayarlanabilen ve sabit modelleri ile mevcuttur. Doğru ve ölçülü ışıklandırma unsurlarının yanı sıra ışık yoğunluğu ve açısı ile iç mekanlardaki atmosferi değiştirmek sizin elinizde.

 

Giyinme odaları için LED Spot ışık modelleri

Giyinme odaları için tavan dekorları, nişler, raf aydınlatma unsurları ve ayna çevresi aydınlatmalar için spot aydınlatma sistemleri kullanılagelmektedir. Giyinme odanız yok ise yalnızca bir makyaj masası ve dekoratif ayna çevresi spot lambalarla şık bir biçimde işlevsel amaçlı dekore edilebilir. Gardırop modellerini ustalarınıza yaptırırken karanlık kalabilen ve göz hizası olmayan alanları fonksiyonel amaçlı aydınlatmak için spot lambaları kullanabilirsiniz.

Mutfaklarda dolap ve tezgah LED Spot

Tezgah üstü aydınlatma sistemleri için ağırlıklı olarak spot ışık modelleri kullanılmaktadır. Mutfaklarda göz hizası açık raflar genellikle objelerin sunulması ve sıklıkla kullanılan mutfak gereçlerinin depolanması amacıyla kullanılır.

 

Koridorlar için LED Spot aydınlatma

Koridorlar doğal ışık almadığı zaman suni aydınlatma sistemleri önem kazanır. Asma tavan uygulamalarından duvar dekorlarına spot lamba modellerini kullanabilirsiniz. Spot aydınlatma üniteleri, koridorlar için asma tavan spot uygulamalarında eşit aralıklarla bölünerek dekoratif ve işlevsel amaçlı kullanılabilir. Hareket sensörlü aydınlatma öğeleri ve dekoratif amaçlı duvar aplik modelleri ile bir arada kullanarak son derece şık bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

Antalya Elektrikçi Çalışma Saatleri

(Elektrikçi Ustalarımız Acil arızalar İçin 7/24 Hizmet Vermektedir) Diğer Faaliyetlerimiz İçin Çalışma Saatler: Pazartesi’den  Cumartesi’ye 09:00 – 18:00 Arası

Antalya Elektrikçi Çözüm Ortakları:

Alçı ve Boya Uygulamaları ,                      Mobilya Uygulamaları ,       Pimapen ve Cam Uygulamaları

Bilişim ve Teknoloji Uygulamaları          https://www.antalyaelektrikcim.xyz/  https://www.nobetcielektrik.com/

————————————TEŞEKKÜR EDERİZ————————————

Değerli müşterimiz, Öncelikle bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Düşünceleriniz bizim için çok önemli..

Eğer hizmetimizde herhangi bir aksaklık gördüyseniz, bu durumu düzeltebilmemiz için bizlere bilgi verebilirseniz mutlu oluruz.

Çözemeyeceğimiz hiçbir problem olmadığına inanıyoruz.

Hem sizlerin hem de bizlerin mutlu olarak hatırlaması bizim için çok önemli

 

Antalya Elektrikcim