Mağaza Aydınlatma

MAĞAZA AYDINLATMASI

Mağaza Aydınlatma

Aydınlatma ile değişik atmosferler, iki elementin yani ışık fikstürleri ve ampullerin çeşitli şekillerde eşleştirilmesiyle elde edilir. Bunları nasıl birleştireceğiniz mağazanızın aydınlatma ihtiyaçlarına bağlıdır.

Ürünlerin doğru teşhir edilmesi ve öne çıkarılmasının, müşterilerin satın alma tercih ve eğilimleri ile alışveriş deneyimini doğrudan etkilediği perakende mağazacılık sektöründe, doğru ve uygulamaya özel LED ışık kaynakları ile müşterilerin algısını iyileştirmek ve satın alma tercihlerini etkilemek, ürünlerin çekiciliğini artırmak veya mekanın atmosferini değiştirmek mümkündür.

Giyim mağazalarında, ürünlerin renk ve dokularının net olarak algılanabilmesi için renksel geriverim indeksi (CRI) yüksek, LED ışık kaynaklarının kullanımı idealdir. Böylece hem renklerin ve malzemelerin en iyi şekilde algılanması sağlanır, hem de minimum düzeyde olan ultraviole (UV) ve kızıl ötesi (IR) ışınlar sayesinde teşhir edilen ürünlerin zarar görmesi engellenir. Mağaza aydınlatmalarında genel olarak, renksel geri verim indeksi yüksek (90 ve üzeri) LED ışık kaynaklarının kullanımı ürünlerin ve renklerin daha doğru şekilde algılanmasını sağlar.

Mağaza aydınlatması dört ana türe ayrılabilir:

  1. Genel / ortam aydınlatması,
  2. Hedef-görev aydınlatması,
  3. Vurgulu aydınlatma
  4. Dekoratif aydınlatma

Genel (Ortam) Aydınlatması

Genel veya ortam olarak da adlandırılan aydınlatma, mağazanızın ana ışık kaynağıdır. Ortam aydınlatması kasayı, köşeleri, reyonları ve rafları vurgulamak için kullanılan aydınlatmalar arasındaki boşlukları doldurur. Genel mağaza aydınlatmasının genel amacı, müşterileri mekanda rahat hissetmelerini sağlamak ve davet edici butikler gibi tüm mağazayı güvenli bir şekilde gezinmek için yeterli ışık sağlamaktır.

Vurgu Aydınlatması

Vurgu aydınlatması, mağazanızdaki belirli alanları, vitrinleri ve dekorları vurgulamak için kullanılır. Mağazanızdaki raflara ve vitrininize ürünlerinizi daha özel ve satışa yönelik daha belirgin kılmak için vurgu aydınlatmaları kullanılır. Vurgu aydınlatması, müşterilerinizin vitrinlerinizin ve öne çıkan ürünlerinizin daha da fark edilmesini sağlar. Vurgu aydınlatması, arka aydınlatma olarak vitrinlerin arkasına takılabilir ve mağazanızdaki kasvetli köşeleri aydınlatmak için de kullanılabilir.

Görev Aydınlatması

Görev aydınlatması, belirli görevler veya amaçlar için daha fazla ışığın gerekli olduğu alanları aydınlatmak için kullanılan odaklanmış aydınlatmadır. Mağaza kasaları, soyunma odaları, servis masaları ve arka ofis ve stok alanları tümüyle görev aydınlatması ile aydınlatılır.

Dekoratif Aydınlatma

Dekoratif mağaza aydınlatması, bir avize, sarkıt armatür seti veya bir vurgu, iş veya ortam aydınlatma ihtiyacını doldururken mağaza markanızı tanımlamanıza yardımcı olacak şık bir ray sistemi gibi belirli bir estetikle donatılmış bir armatür kullanılarak sağlanır.

Mağaza Aydınlatmasında Ampul ve Armatür Seçimleri

Yukarıda ele alınan dört aydınlatma yönteminin her biri, mağazanızın belirli alanlarını aydınlatmak için stratejik olarak yerleştirilmiş armatürlerde çeşitli ampuller kullanılarak elde edilebilir. Doğru aydınlatma şekli yapılmadığı ve doğru ampuller seçilmediği sürece, alanınız çok fazla ışık altında kalacak veya çok karanlık kalacak veya yanlış ampul seçimi sonucu ışık ürünleriniz üstünde yanılmaya sebep verecek şekilde parlayacaktır.

Mağaza Aydınlatmasında Ampul Parlaklığı ve Renk

Perakende mağaza aydınlatmasında kullanılan üç farklı türde ampulü keşfetmeden önce, ışığın ölçüldüğü iki farklı yolu anlamanız gerekir: renk sıcaklığı ve lümen. Bu iki faktörün her biri, mağaza ışık alanınızda elde etmek istediğiniz atmosferi yaratmada rol oynar.

Renk Sıcaklığı = Işığın Renk Tonu
Işığın – sıcak veya soğuk – tonu , renk sıcaklığına göre belirlenir ve bu, Kelvin etiketlerinde, ampul etiketleri üzerindeki K harfi olarak gösterilir. Genel bir kural olarak, yüksek Kelvin beyaz – veya soğutucu ışıktır.

Sıcak tonlar Kelvin ölçeğinin alt ucunda, 2000K ila 3500 K arasında durmaktadır; Günışığı ve daha soğuk tonları 3600K ve üstüdür. Bu renk sıcaklığının mağazanızın ambiyansı üzerinde önemli bir etkisi vardır. Sıcak renkler rahat ve davetkârdır; soğutucu renkler ise modern ve keskin bir ton verir.

Lümen = Parlaklık
Lümen, tek bir ampul veya entegre LED ışık kaynağının yaydığı parlaklık ölçüsüdür . Bir ampulün kullandığı enerjinin ölçüsü olan Watt, enerji tasarruflu floresan, halojen ve LED aydınlatma geleneksel akkor ampullere kıyasla Watt başına daha fazla lümen yaydığı için güvenilir bir parlaklık ölçümü değildir. Bu nedenle, lümen, mağaza aydınlatmanız için ampul seçerken kullanmanız gereken ölçümdür. Belli bir alanda daha parlak bir ışığa ihtiyacınız varsa, daha yüksek lümenli bir ampule ihtiyacınız vardır.

Antalya Elektrikçi Hizmetleri:

Elektrik tesisat yenileme,  Anahtar teslim tadilat, 7/24 elektrik arıza, Avize montaj,      Elektrik panosu tamir ve bakım, LED aydınlatma, Aydınlatma, Aydınlatma dekorasyonu,
Elektrik arıza ve Tadilat, Elektrikli ev aletleri Montajı,  Kablolama, Montaj işleri,
Elektrik panosu montajı, Güç artırımı, Devre kesiciler ve sigortaların montaj, Sensörler, 
Tavan vantilatörleri ve Avizelerin sabitlenmesi, Garaj ve Otopark Aydınlatma, 
Dış Aydınlatma Projeleri, Kapı Açma Sistemleri, Garaj Kapı kabloları, Bahçe lambaları ve çevre aydınlatma, Açık ve Kapalı dekoratif özel aydınlatma, Elektrik prizleri ve dimmer anahtarlarının montajı, LED Aydınlatma, Ani Isıtıcıların montajı (şofben, termosifon),
inter hattı kontrolleri arıza ve değişimi.

Antalya Elektrikçi Hizmet bölgeleri:

Antalya’nın Muratpaşa, Kepez, Konyaaltı ilçeleri ve tüm mahallelerine (Acil Elektrik Arızaları İçin 7/24 Elektrik Arıza Servisi Hizmetimiz) vardır.

Diğer hizmetlerimiz mesai günleri ve saatlerindedir.

Antalya Elektrikçi Çözüm Ortaklarımız:

Boya ve Alçı Uygulamaları      https://www.laraelektrikariza.xyz/

Mobilya Uygulamaları              https://www.nobetcielektrik.com/

Pimapen ve Cam Uygulamaları     https://www.antalyaelektrikcim.xyz/   

Bilişim ve Teknoloji Uygulamaları 

————————————TEŞEKKÜR EDERİZ————————————

Değerli müşterimiz,

Öncelikle bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Düşünceleriniz bizim için çok önemli.

Eğer hizmetimizde herhangi bir aksaklık gördüyseniz, bu durumu düzeltebilmemiz için bizlere bilgi verebilirseniz mutlu oluruz.

Çözemeyeceğimiz hiçbir problem olmadığına inanıyoruz. Hem sizlerin hem de bizlerin mutlu olarak hatırlaması bizim için çok önemli.

Dilediğiniz zaman 05368552004 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

Antalya Elektrikcim