Yatak Odası Aydınlatması

YATAK ODASI AYDINLATMASI

Yatak Odası Aydınlatması

Evinizdeki her oda önemlidir ve her biri kendine özel bir mesaj, bir hava taşımalıdır. Yatak odası ise tam bir rahatlama ve canlanma alanıdır. Yatak odanızı dekore ederken, bu çok önemli faktörleri akıldan çıkarmamalısınız.

Yatak odaları dekore edilirken yatak ve mobilya seçimi ön plana çıkar ve genellikle yatak odası aydınlatmasının önemi unutulur. Oysa; yatak odası da dahil olmak üzere evin her alanında aydınlatma büyük bir önem taşır.

Eğer odanız aşırı derecede küçük değilse birden fazla aydınlatma elemanı kullanmanızda fayda var. Tavan dışında başucu lambası, aplikler, okuma lambaları, dolap lambası, LED’ler gibi birçok aydınlatma odanızda sizi rahat ettirir.

Yatak odası dinlenmek içindir. Aydınlatma elemanlarını seçerken bunu göz önünde bulundurun. Sizi dinlendirecek, rahatlatacak şeyler seçmeye çalışın.

Yatak odası aydınlatmasında tavan için seçeceğiniz aydınlatmada odanın renklerini, mobilyaları da göz önünde bulundurun. Kısılıp yükseltilebilen bir anahtar ile rahatlıkla dilediğiniz oda ışığını yakalayabilirsiniz.

Genel Aydınlatma

Tavan aydınlatması olarak da bilinen genel aydınlatma, yatak odasındaki genel görüşünüzü sağlar. Verimli bir şekilde aydınlatma sağlamak için ise metrekare hesabı doğrultusunda seçim yapmalısınız. Bu hesap sonrasında tek girişli mi, yoksa çok girişli bir avize ya da sarkıt mı alabileceğinizi bulabilirsiniz.

Peki, metrekareye göre lümen hesabı nasıl yapılır?

Hesaplamanın nasıl yapılacağını anlatmadan önce, “Lümen nedir?” sorusunun cevabını vermek doğru olacaktır. Lümeni, bir ampulün yaydığı ışık miktarı olarak belirtebiliriz. Bir metrekare için 100 lümen idealdir. Yani 16 m²’lik bir yatak odasını aydınlatmak için ideal lümen gücü, 1600 lümendir. Bu doğrultuda tek girişli bir avize alabilir ve 1600 lümen gücüne eşit olan 18-23 W LED ampulleri tercih edebilirsiniz. Eğer yatak odanız 48 m² ise bu durumda üç ampul girişli bir aydınlatma ürünü alabilir ve 1600 lümen güçlü üç ampulden yararlanabilirsiniz.

Tavan aydınlatmasına dâhil olan ürünler ise avize ve sarkıtlardır. Bunların yanı sıra odanın genel aydınlatması spotlar sayesinde de yapılabilir.

Görev Aydınlatması

Görev aydınlatması, belirli bir amaç doğrultusunda kısıtlı bir alanın aydınlatılmasıdır. Örneğin geceleri uyumadan önce yapacağınız okumalarda yararlanmak amacıyla yatak odası için abajur, berjerinizin yanına konumlandırdığınız lambader ya da baş ucuna konumlandırdığınız okuma lambaları, görev aydınlatması ürünleri arasındadır.

  • Yatak odası aydınlatmasında abajurun modası hiç geçmiyor ve abajur salon gibi alanlarda da artık tercih edilebiliyor. Fakat özellikle yeni evlerdeki odaların oldukça küçük olması şifonyer kullanımına imkân vermeyebiliyor. Bu durumda yatağınızın bulunduğu alanı aydınlatmak için apliklerden ya da yatağın iki tarafına konumlandırabileceğiniz sarkıtlardan yararlanabilirsiniz.
  • Yatağın bulunduğu alana spot aydınlatma uygulamak, alanın daha modern görünmesine ve daha kullanışlı bir hale gelmesine katkı sağlayabilir.
  • Gardırobun içini görünür kılmak için LED şeritlerden yararlanmak oldukça tasarruflu ve popüler bir uygulama.
  • Eğer yatak odanızda bir boy aynasına yer verdiyseniz yanına lambader ya da aplik yerleştirebilirsiniz.

Vurgu Aydınlatması

Aydınlatma ürünleri alanda şıklığı yakalamak için elbette önemli, fakat aynı zamanda ışığın kendisi de yatak odasının şıklığı konusunda söz sahibi. Örneğin duvarınızda yer verdiğiniz tabloları ya da çerçeveleri vurgu aydınlatması yaparak ön plana çıkarabilirsiniz.

Yatak Odası Aydınlatmasında Hangi Renk Ampul Tercih Etmeliyiz?

Tasarım kadar yatak odasında kullandığınız ampullerin rengi de oldukça önemli. Çünkü beyaz renk ampuller, uyarıcı etkileri nedeniyle uyumanızı zorlaştırabilir, dinlenmenizi engelleyebilir, gözlerinizi yorabilir. Sarı ışığın ise dinlendirici etkisi bulunur ve sizi uykuya hazırlar. Parlaklık oranı çok olmayan, sarı renkteki ampullerden yatak odanızda yararlanabilirsiniz. Doğru yatak odası ışıklandırması sayesinde daha verimli uyuyabilirsiniz.

Antalya Elektrikçi Hizmetleri:

Elektrik tesisat yenileme,  Anahtar teslim tadilat, 7/24 elektrik arıza, Avize montaj,      Elektrik panosu tamir ve bakım, LED aydınlatma, Aydınlatma, Aydınlatma dekorasyonu,
Elektrik arıza ve Tadilat, Elektrikli ev aletleri Montajı,  Kablolama, Montaj işleri,
Elektrik panosu montajı, Güç artırımı, Devre kesiciler ve sigortaların montaj, Sensörler, 
Tavan vantilatörleri ve Avizelerin sabitlenmesi, Garaj ve Otopark Aydınlatma, 
Dış Aydınlatma Projeleri, Kapı Açma Sistemleri, Garaj Kapı kabloları, Bahçe lambaları ve çevre aydınlatma, Açık ve Kapalı dekoratif özel aydınlatma, Elektrik prizleri ve dimmer anahtarlarının montajı, LED Aydınlatma, Ani Isıtıcıların montajı (şofben, termosifon),
inter hattı kontrolleri arıza ve değişimi.

Antalya Elektrikçi Hizmet bölgeleri:

Antalya’nın Muratpaşa, Kepez, Konyaaltı ilçeleri ve tüm mahallelerine (Acil Elektrik Arızaları İçin 7/24 Elektrik Arıza Servisi Hizmetimiz) vardır.

Diğer hizmetlerimiz mesai günleri ve saatlerindedir.

Antalya Elektrikçi Çözüm Ortaklarımız:

Boya ve Alçı Uygulamaları      https://www.laraelektrikariza.xyz/

Mobilya Uygulamaları              https://www.nobetcielektrik.com/

Pimapen ve Cam Uygulamaları     https://www.antalyaelektrikcim.xyz/   

Bilişim ve Teknoloji Uygulamaları 

————————————TEŞEKKÜR EDERİZ————————————

Değerli müşterimiz,

Öncelikle bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Düşünceleriniz bizim için çok önemli.

Eğer hizmetimizde herhangi bir aksaklık gördüyseniz, bu durumu düzeltebilmemiz için bizlere bilgi verebilirseniz mutlu oluruz.

Çözemeyeceğimiz hiçbir problem olmadığına inanıyoruz. Hem sizlerin hem de bizlerin mutlu olarak hatırlaması bizim için çok önemli.

Dilediğiniz zaman 05368552004 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

Antalya Elektrikcim